ईलाका प्रहरी कार्यालय त्रिभुवनबस्तीका प्रहरी निरीक्षक सिंहको बिदाई

हरिलाल जोशी
पुनर्वास, १३ असोज । प्रहरी प्रधान कार्यालय साईबर ब्यूरो कानुनी परामर्श कार्यालयमा सरुवा हुनुभएका ईलाका प्रहरी कार्यालय त्रिभुवनबस्तीका प्रहरी निरीक्षक वकिल बहादुर सिंहको पुनर्वासबाट बिदाई गरिएको छ । पुनर्वासको १४ महिने लामो बसाई पछि अन्यत्र सरुवा हुनुभएका प्रहरी निरीक्षक सिंहलाई आईतवार एक कार्यक्रमका बीच ईलाका प्रहरी कार्यालय त्रिभुवनबस्ती प्रहरी युनिट र हिजो शनिबार उद्योग वाणिज्य संघ उपशाखा पुनर्वासले बिदाई गरेको हो । गत २०७६ साउन महिनामा ईलाका प्रहरी कार्यालय त्रिभुवनबस्तीको प्रमु्खको रुपमा आई आफ्नो नेतृत्व समाल्नुभएका सिँह निकै चुनौतीका बाबजुद पनि आफ्नो कर्तव्यपथमा रहि पुनर्वास क्षेत्रमा हुने अपराधिक गतिबिधि ,चोरी तस्करी देखि लागुऔषध तस्करी सम्मको हरेक गतिविधि नियन्त्रणमा सफल बनेका थिए ।
कार्य अनुभव
वि.सं.२०६७ बैशाख २ गते नेपाल प्रहरीको प्रहरी निरिक्षक पदमा नाम निकाल्न सफल हुनुभएका सिँहले सुरुवाती चरण देखि ६ वर्ष सम्मको लामो कार्यकाल केन्द्रिय अनुसन्धान ब्यूरो (सिआईबी)मा बिताएका थिए । त्यस पश्चात एक वर्षको कार्यकाल जिल्ला प्रहरी कार्यालय,अछाम,१४ महिनाको कार्यकाल वडा प्रहरी कार्यालय ,धनगढी गर्दै पुनः १४ महिनाको कार्यकाल ईलाका प्रहरी कार्यालय त्रिभुवनबस्तीमा सहज रुपमा बिताउन सफल भए ।
चुनौती र सफलता
पुनर्वासको अधिकाँश भुभाग भारतीय सिमासँग जोडिएको छ । सबै तिर खुल्ला सिमा नाका भएका कारण तस्करी बढ्दो भए पनि प्रहरी निरिक्षक सिँहको नेतृत्वले भ्याए सम्मको अपरेशनमा पछि हटेनन् । लकडाउनका समयमा भारतीय सिमा नाका पूर्ण रुपमा बन्द भएका बेला अबैध रुपमा भारतबाट ल्याउँदै गरेको कपडा ,कुखुरा ,हार्डवेयर सामान,सुर्ति,बिडि सहित मान्छे र साधन समेत नियन्त्रणमा लिई कार्वाही अघि बढाएका थिए । १४ महिने लामो जिम्मेवारी सम्हालेका प्रहरी निरिक्षक सिँह लगायतको नेतृत्वले सो अवधीमा २१ जना व्यक्तिलाई लागुऔषध मुद्धामा ,३ जनालाई कर्तव्य ज्यान मुद्धामा ,१० जनालाई जवर्जस्ती करणी मुद्धामा कार्वाही गर्न सफल भयोे । भने ८६ लाख मुल्य बराबरको अवैध सामान,साधन र भैसी त्रिनगर भन्सार कार्यालय बुझाएको थियो ।
अध्ययन
“वकिल” नाम अनुसारकै कानुन (ल)विषय लिएर स्नातक र राजनिति शास्त्रमा डिग्री गरेका प्रहरी निरिक्षक सिँहको जन्म वि.सं. २०४३ साल पौष ११ गतेका दिन हालको छबिसपाथीभरा गाउँपालिका–५ ,बझाङ्गमा भएको हो । उनले बझाङ्ग जिल्लाकै चौघानपाटामा रहेको शान्ति माध्यामिक विद्यालयबाट वि.सं. २०५९ सालमा एस.एल.सी. पास गरेका थिए भने त्यस भन्दा माथीको शिक्षा काठमाडौं उपत्यकाबाट हासिल गरे ।
पुनर्वासको अन्तिम स्मरण
एकदमै जटिल क्षेत्रको रुपमा चर्चामा रहेको पुनर्वास प्रहरी निरिक्षक सिँहले सुनेअनुसारको असजिलो नभएको बताए । पुनर्वासी सँगको सम्बन्ध र माया एकदमै प्रगाढ हुँदाहुदै पनि बाध्यता बस छुट्टिनु पर्दा निकै खल्लो महशुस भएको बताए । हामी राष्ट्र सेवक कर्मचारीहरुकोे सरुवा बढुवा प्रकृया कुनै नौलो नभएको बताउँदै जो जहाँ भएपनि ईमान्दारितापुर्वक आफ्नो काम कर्तव्य प्रति बफादार हुनुपर्ने बताए । . उनले आफ्नो कार्यकाल अवधीमा आफु लगायत आफ्नो पुरै टिमलाई प्रत्यक्ष तथा अप्रत्यक्ष रुपमा सहयोग पु¥याउनुहुुने राजनीतिक दल, नागरिक समाज, जनप्रतिनिधी, संचारकर्मी, सहकर्मी लगायत आम नागरिकप्रति आभार प्रकट गरेका छन् ।
Facebook Comments
Down to post ads-480-38

Comments are closed.