सावधान ! कोरोनामा केन्द्रित हुँदा डेंगुले सताउला !

८ जेठ, काठमाडौं । विगतका वर्ष झैँ यतिबेला सामान्य अवस्था भएको भए अहिले स्वास्थ्य मन्त्रालय डेंगु रोग नियन्त्रणको अभियानमा जुटिरहेको हुने थियो । तर, कोरोना भाइरसको महामारी फैलिँदो क्रमसँगै डेंगुबारे चर्चा र बहस ओझेलमा छ ।
गर्मीयाम सुरु भएसँगै कोरोना भाइरसको प्रकोप घट्दै जाने कतिपय विज्ञहरुको भनाइ थियो । तर, जेठ पहिलो सातासम्म आइपुग्दा कोरोनाको प्रकोप नियन्त्रणतर्फ होइन, तीब्ररुपमा फैलिरहेको छ ।
कोरोनाका कारण स्वास्थ्य मन्त्रालय मात्र होइन, सिंगो सरकारले समेत अन्यत्र ध्यान दिन नसकेका बेला अहिले डेंगुको रोगको संक्रमण देखिन थालेको छ । कोभिड–१९ को महामारीका बेला डेंगुको पनि संक्रमण देखिन थाल्नुलाई स्वास्थ्यकर्मीहरुले खतराको संकेत मानेका छन् ।
‘कोरोना भएकै बिरामीलाई पनि डेंगु हुन सक्छ, यदि दोहोरो इन्फेक्सन भए, मृत्युदर पनि बढ्न सक्छ’, इपिडिमियोलोजी तथा रोग नियन्त्रण महाशाखाका पूर्वनिर्देशक डा. बाबुराम मरासिनी भन्छन्, ‘त्यसैले कोरोनासँगै डेंगुबाट पनि बच्न सतर्कता अपनाउनु जरुरी छ ।’
सावधानी अपनाउन ७७ जिल्लालाई सर्कुलर
इपिडिमियोलोजी तथा रोग नियन्त्रण महाशाखाका निर्देशक डा. बासुदेव पाण्डेका अनुसार हालसम्म मुलुकभर डेंगुका ६६ बिरामी भेटिएका छन् । मनसुनको भित्रिने क्रमसँगै यसका बिरामी थप बढ्ने सम्भावना छ ।
डेंगुको सम्भावित प्रकोपलाई मध्यजनर गरेर ७७ वटै जिल्लाका स्वास्थ्य कार्यालय र सबै स्थानीय तहलाई पूर्वसावधानी अपनाउन सर्कुलर पठाइसकिएको डेंगु शाखाका चिकित्सक डा. उत्तम प्याकुरेल बताउँछन् । उनका अनुसार हालसम्म रुपन्देहीमा सबैभन्दा बढी १४, म्याग्दीमा ८ र काठमाडौंमा ४ जना डेंगुका बिरामी अस्पताल भर्ना भएका छन् ।
‘त्यसबाहेक ललितपुरमा चार, कास्कीमा एकसहित कुल २१ वटा जिल्लामा डेंगुका बिरामी भेटिएका छन्’, प्याकुरेलले अनलाइनखबरसँग भने, ‘हरेक जिल्ला जनस्वास्थ्य कार्यालयको फोकल पर्सनको ग्रुप बनाएर डेंगु संक्रमितको नियमित विवरण संकलन गरेर अध्ययन गरिरहेका छौं ।’

Facebook Comments
Down to post ads-480-38

Comments are closed.